Prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije, više od 3 milijuna ljudi godišnje ima neki oblik zloćudnog karcinoma kože. Incidencija melanoma kao najopasnijeg od svih malignih tumora kože raste godišnje između 3 i 7%, ovisno o geografskim područjima. Posljednjih nekoliko desetljeća bilježi se porast nemelanomskih karcinoma kože.
Nemelanomski karcinom kože najčešće je dijagnosticiran karcinom. Oko 80% svih nemelanomskih karcinoma kože čini karcinom bazalnih stanica, većina preostalih su planocelularni karcinomi. Iako su se ti tumori nekada isključivo povezivali sa starijom dobi, u posljednje vrijeme pojavljuju se u sve mlađim dobnim skupinama.
Tko je sve pod rizikom?
Nemelanomski karcinomi kože predstavljaju ozbiljan zdravstveni izazov, a rizik od njihovog nastanka posebno je izražen kod određenih skupina ljudi. To uključuje osobe s genetskom predispozicijom za tumore kože, one s fototipom kože I i II, te one koji su dugotrajno izloženi UV zračenju, bilo profesionalno, rekreacijski ili u solariju.
Također, rizik se povećava kod osoba izloženih ionizirajućem zračenju, kao i kod onih koji dolaze u kontakt s određenim kemijskim supstancijama poput katrana, arsena i parafina. Dodatno, imunosupresija također može povećati osjetljivost na razvoj nemelanomskih karcinoma kože.
- Osobe s genetskom predispozicijom za nastanak tumora kože
- Osobe fototipa kože I i II
- Dugotrajna izloženost UV zračenju (profesionalno, rekreacijski, solarij, područja visokog UV zračenja)
- Ionizirajuće zračenje
- Kemijske supstancije (katran, arsen, parafin)
- Imunosupresija
Bazocelularni karcinom
Bazocelularni karcinom je najčešći maligni karcinom kože s najboljom prognozom. Karakterizira ga spori rast, lokalna agresivnost i destruktivnost, ne pokazuje sklonost stvaranju metastaza. Lokalizacija: fotoeksponirani dijelovi kože. Oko 80% zahvaća lice (iznad linije koja spaja kut usnica i lobulusa uške).
Oblici bazocelularnog karcinoma
Planocelularni karcinom
Maligni karcinom pločastih stanica koji zahvaća kožu i sluznice. Većina nastaje iz prekursorske lezije (aktiničke keratoze, dugotrajne rane ili ožiljka). Rožnati čvorić koji može ulcerirati.
Lokalizacija: fotoeksponirani dijelovi kože
Uzrok: izloženost UV zračenju, kemijski kancerogeni, imunosupresija, HPV virus, pušenje i alkohol važni su čimbenici u nastavku karcinoma u predjelu usnice te gornjeg dijela respiratornog sustava
Karakteristike: lokalno destruktivan i skolnost metastaziranju
Suočavate li se s nekim od simptoma kože ili imate sumnju na nemelanomski karcinom kože? Naša poliklinika nudi vrhunske dermatološke usluge i stručno vođenje za sve vaše potrebe. Nudimo individualni pristup i posvećenu skrb za svakog pacijenta. Zakažite pregled već danas kako biste osigurali zdravu budućnost svoje kože.