Hormonalne akne su jedan od najčešćih problema s kožom koji pogađa milijune ljudi, posebno žene, u različitim fazama života. Ovaj tip akni često se javlja uslijed hormonalnih promjena u tijelu i može biti izazovan za liječenje.
Ako ste primijetili da se akne pojavljuju u određenim fazama vašeg menstrualnog ciklusa ili tijekom hormonalnih promjena poput trudnoće ili menopauze, vjerojatno se radi o hormonalnim aknama. U ovom članku istražit ćemo uzroke, simptome i tretmane za hormonalne akne.
Što su hormonalne akne?
Hormonalne akne nastaju kada hormonalne promjene u tijelu potaknu pojačanu proizvodnju sebuma, prirodne masnoće kože, što može izazvati upalne reakcije na koži.
Ove akne mogu se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, ali su najčešće tijekom adolescencije, menstrualnog ciklusa, trudnoće i menopauze.
Fluktuacije hormona dovode do povećanog rada žlijezda lojnica, što rezultira viškom sebuma, začepljenjem pora i pojavom akni.
Najčešći uzroci hormonalnih akni
Hormonalne akne mogu biti rezultat različitih uzroka, koji se često javljaju u specifičnim fazama života. Hormonalne fluktuacije, poput povećanih razina androgena tijekom adolescencije ili promjena u estrogenima i progesteronu tijekom menstrualnog ciklusa, mogu potaknuti pojačanu proizvodnju sebuma i začepljenje pora. Osim toga, stres, kontraceptivi, te prehrambene navike igraju značajnu ulogu u razvoju hormonalnih akni, dok mogu ukazivati na moguće zdravstvene probleme kao što su dijabetes ili poremećaji štitnjače.
Hormonalne fluktuacije
Jedan od glavnih uzroka hormonalnih akni su promjene u razinama hormona, posebno androgena. Androgeni potiču žlijezde lojnice na proizvodnju veće količine sebuma. Višak sebuma može začepiti pore i dovesti do pojave akni.
Hormonalne fluktuacije obično se javljaju u sljedećim fazama života:
Adolescencija
U pubertetu dolazi do naglog povećanja androgena, što je čest uzrok akni kod tinejdžera.
Menstrualni ciklus
Mnoge žene primjećuju pogoršanje akni tjedan prije menstruacije zbog promjena u razinama estrogena i progesterona.Trudnoća
Tijekom trudnoće, posebno u prvom tromjesečju, razina hormona može varirati, što uzrokuje hormonalne akne.PCOS (policistični sindrom jajnika)
PCOS dovodi do hormonalne neravnoteže, uključujući povišene razine androgena, što može uzrokovati akne, posebno na donjoj polovici lica.
Kontraceptivi ili hormonska terapija
Određeni oralni kontraceptivi mogu regulirati hormone i pomoći u smanjenju akni, dok drugi mogu pogoršati stanje, ovisno o sadržaju estrogena i progesterona. Hormonska terapija, poput nadomjesne hormonske terapije tijekom menopauze, također može imati učinak na akne.
Stres
Stres uzrokuje povećanje kortizola, poznatog kao “hormon stresa”, koji može izazvati hormonalne neravnoteže. Povećani kortizol dodatno stimulira proizvodnju sebuma, što dovodi do pojave upalnih akni.
Prehrana
Iako prehrana nije izravni uzrok hormonalnih akni, određena hrana bogata šećerom i mliječnim proizvodima može povećati razinu inzulina i hormona rasta, što može dovesti do hormonalnih fluktuacija i pojave akni. Ponekad pojava akni može biti prva manifestacija dijabetesa ili rezistencije na inzulin te ukazivati na probleme u radu štitnjače.
Dijabetes, inzulinska rezistencija i problemi sa bolestima štitnjače
Hormonalne akne mogu biti prvi znakovi ozbiljnijih zdravstvenih stanja. U nekim slučajevima, akne mogu signalizirati dijabetes ili inzulinsku rezistenciju, što može dovesti do niza zdravstvenih komplikacija ako se ne prepoznaju na vrijeme. Inzulinska rezistencija, koja se javlja kada tijelo ne reagira ispravno na hormon inzulin, može povećati razine šećera u krvi i izazvati hormonalne promjene koje rezultiraju pojavom akni.
Osim toga, problemi s radom štitnjače, kao što su hipotireoza ili hipertireoza, također mogu utjecati na ravnotežu hormona u tijelu, što može rezultirati upalnim procesima i pojavom akni.
Obratite pažnju na promjene na koži i konzultirajte se s dermatologom kako biste utvrdili uzrok akni i isključili potencijalne zdravstvene probleme. Razumijevanje veze između akni i vašeg općeg zdravlja ključno je za prevenciju ozbiljnijih stanja.
Kako prepoznati hormonalne akne?
Hormonalne akne obično imaju nekoliko karakteristika koje ih razlikuju od drugih vrsta akni:
Lokacija
Obično se pojavljuju na donjem dijelu lica, poput brade, čeljusti i vrata.
Cistične akne
Mogu biti duboke, bolne ciste koje su upaljene i teško ih je izliječiti samo uz pomoć površinskih tretmana.
Povezanost s menstrualnim ciklusom
Ako primijetite da se akne pojavljuju ili pogoršavaju u tjednu prije menstruacije, vjerojatno imate hormonalne akne.
Kombinacija masne kože i suhoće
Hormonalne akne obično su praćene pojačanom masnoćom kože, no istovremeno se može javiti i dehidracija ili suhoća, što može dodatno otežati njegu i liječenje ovog stanja. Ova kombinacija masne i suhe kože može izazvati iritaciju i nelagodu, stoga je važno prilagoditi njegu kako bi se zadovoljile specifične potrebe vaše kože.
Dijagnostika hormonalnih akni
Za pravilnu dijagnozu hormonalnih akni uz specijalistički pregled predlažu se i dodatne dijagnostičke laboratorijske pretrage. Potrebno je obaviti pregled ginekologa (UZV jajnika) te analizu spolnih hormona od 2. do 4. dana ciklusa, analizu prolaktina, hormona štitnjače, GUK, i test na inzulinsku rezistenciju.
Liječenje hormonalnih akni
Liječenje hormonalnih akni obično uključuje kombinaciju topičkih proizvoda, oralnih lijekova, promjena u prehrani i načinu života. Neke od najčešćih metoda liječenja su:
- Oralni kontraceptivi
U slučaju dijagnoze PCO, u dogovoru s ginekologom, predlažu se oralni kontraceptivi. - Peroralna i lokalna antibiotska terapija.
- Retinoidi
Topički retinoidi, poput tretinoina, pomažu u sprječavanju začepljenja pora i obnavljanju kože. Retinoidi su ključni u svakom tretmanu akni jer potiču eksfolijaciju i sprječavaju upalu. - Kiseline
Kiseline poput salicilne i glikolne potiču eksfolijaciju. Salicilna kiselina prodire duboko u pore i čisti ih od viška sebuma, dok glikolna kiselina pomaže u obnovi stanica.
Prednost: Kiseline pomažu smanjiti upalu i spriječiti nastanak novih akni. - Promjena prehrane i načina života
Određena hrana može pogoršati hormonalne akne, osobito mliječni proizvodi i šećer. Preporučuje se dijeta bogata antioksidansima, omega-3 masnim kiselinama i cjelovitim namirnicama.
Savjet: Uključite više voća, povrća i zdravih masti u svoju prehranu te pijte dovoljno vode. - Upravljanje stresom
Stres može potaknuti hormonalne akne, stoga je važno pronaći načine za opuštanje i smanjenje napetosti. Tehnike poput joge, meditacije i vježbanja mogu pomoći u smanjenju kortizola i poboljšanju stanja kože.
Hormonalne akne predstavljaju izazov zbog fizičkih simptoma, emocionalnog stresa i složenosti liječenja, što zahtijeva individualizirani pristup i stručnu pomoć dermatologa. S pravom njegom kože, promjenama u načinu života i stručnim savjetovanjem dermatologa, možete smanjiti simptome i spriječiti nova izbijanja. Ako se suočavate s problemima hormonalnih akni, pozivamo vas da nam se obratite. Naša dermatološka poliklinika je ovdje da vam pomogne razviti individualizirani plan njege koji će najbolje odgovarati vašem tipu kože i zdravstvenom stanju.