U ovoj članku objasnit ćemo što su fibromi, kako ih možemo dijagnosticirati i kako ih možemo ukloniti.
Što su to fibromi?
Meki fibromi poznati kao fibromatozni papilomi ili akrohordoni su dobroćudne, meke izrasline na peteljci boje kože do tamnosmeđe boje.
Ove izrasline su često slične boji kože, ali mogu varirati i biti do tamnosmeđe boje.
Iako su obično bezopasni, mogu uzrokovati estetske smetnje ili neugodu, posebno ako se nalaze na vidljivim mjestima ili ako se trljaju o odjeću ili druge površine.
Meki fibromi često ostaju stabilni, ali ponekad mogu rasti ili se promijeniti tijekom vremena. U većini slučajeva, uklanjanje se vrši iz kozmetičkih razloga ili zbog neugodnosti koju uzrokuju.
Rasprostranjenost i čimbenici rizika fibroma na koži
Fibromi se pojavljuju pojedinačno ili u većem broju. Najčešće lokalizacije gdje se fibromi pojavljuju jesu vrat, aksilarne regije, ingvinalne regije, vjeđe ili periokularno, gornji dijelovi trupa.
Točan uzrok nastajanja nije potpuno jasan. Smatra se da su povezani s trenjem kože, da postoji genetska predispozicija te mogućnost hormonalnih promjena.
Osobe s prekomjernom tjelesnom težinom i diabetesom imaju veću predispoziciju za nastanak fibroma na koži.
Uklanjanje fibroma
Kada je najbolje planirati uklanjanje fibroma?
Uklanjanje fibroma najbolje je planirati tijekom zime te u prijelaznim razdobljima kada je znojenje najmanje. Uklanjaju se zbog traumatizacije, ozljeđivanja te iz estetskih razloga.
Koje su metode uklanjanja fibroma?
Meki se fibromi mogu uklanjati elektrokoagulacijom, radiofrekvencijom ili laserom uglavnom u jednom dolasku. Prije uklanjanja primjenjuje se lokalna anestezija. Koju god metodu odabrali, rezultat je nastanak kraste. Važno je da se nastala krasta ne moći te se stoga savjetuje poštedno tuširanje te izbjegavanje intenzivnih tjelesnih aktivnosti kako bi se reduciralo znojenje te tako izbjegle upalne promjene i mogućnost neestetskih ožiljaka.
Nastale kraste tretiraju se antibiotskim praškom 2 x dnevno 5-7 dana ili do njihova spontanog opadanja.
Da li se fibromi mogu ponovno javiti nakon uklanjanja?
Kao što je već spomenuto, kod nekih ljudi postoji sklonost ponovnom nastanku fibroma nakon uklanjanja.
Fibromi se mogu pojaviti ponovno nakon nekoliko mjeseci ili godina, a mogu nastati i na drugim lokacijama u odnosu na prethodno tretirane.